24 maja 2024

BIM DLA INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA

Jeszcze do niedawno funkcjonowało dość popularne twierdzenie, że technologia BIM zarezerwowana jest dla branży architektonicznej i że to właśnie na jej grunt jest w stanie dostarczyć najwięcej udogodnień i innowacji. Wraz z rozwojem świadomości i wiedzy dotyczącej tego, w jaki sposób funkcjonuje modelowanie informacji o budynku BIM, także branża budowlana zaczęła upatrywać w nim szansy na usprawnienie codziennej pracy i ułatwienie w prowadzeniu zaawansowanych realizacji.

BIM można wykorzystywać na wszystkich etapach prowadzenia projektu – od momentu pozyskania lokalizacji, aż po oddanie budynku do użytku, a nawet sprawowanie nad nim kontroli, jeśli takie zadanie również wynika z umowy zawartej z inwestorem. W poszukiwaniu odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału, jaki niesie ze sobą technologia BIM warto skupić się również na tym, czy jego producent zapewnia bogate zaplecze techniczne, jest gotowy okazać nam wsparcie edukacyjne, a także czy program można nabyć wykupując licencję wieczystą zamiast miesięcznego abonamentu.

Program Allplan jest coraz częściej polecanym programem, który pozwala na sprawne i bezproblemowe prowadzenie projektów. Do jego największych zalet należy możliwość komunikacji wszystkich uczestników projektu, która znacznie ułatwia cały proces projektowy. Program ten można wykorzystać do projektowania konstrukcji żelbetowych zarówno w układzie przestrzennym jak i płaskim, a także do wprowadzania zmian w projekcie. Zmiany mogą być wprowadzane przez wszystkich członków zespołu projektowego w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia współpracę, a także niweluje ryzyko popełnienia błędów, które mogą wiązać się z dużymi konsekwencjami finansowymi.

Niewątpliwą zaletą programu Allplan jest możliwość przechowywania obszernej dokumentacji związanej z projektem. Równoczesny dostęp do wszystkich niezbędnych zapisów przez wszystkich uczestników projektu jednocześnie jest szansą na bardziej efektywną pracę i maksymalizuje prawdopodobieństwo oddania projektu w przewidywanym terminie. Program Allplan jest narzędziem, które dla każdego inżyniera budownictwa będzie szansą na to, aby spojrzeć na projekt bardziej kompleksowo i lepiej zrozumieć skomplikowane procesy, które są jego częściami składowymi.