14 września 2024

Jakie artykuły żywieniowe dawać dziecku?

Dieta dziecka niezwykle różni się pomiędzy konkretnymi etapami jego rozwoju. Natomiast zwyczaje zdrowotne dotyczące odżywiania oraz pracy ruchowej powinniśmy budować od początku życia dziecka. Dieta dzieci w wieku edukacyjnym winna być przede wszystkim uzupełniona, gdyż nie ma jednej kategorii wyrobów, jaka daje wszelkich elementów odżywczych oraz witamin. Pojawia się natomiast jeszcze więcej wątpliwości połączonych z żywieniem dzieci. Więc, jakie artykuły żywieniowe dziecka wybierać?

Artykuły żywieniowe dziecka – okno możliwości

Czas od poczęcia dziecka przez pierwsze lata jego życia to tzw. okno możliwości, w jakim elementy społeczne, takie jak zdrowie rodziców, skażenie otoczenia lub zdrowe żywienie przyszłej mamy w okresie ciąży, natomiast później dziecka, mają niebagatelne znaczenie. Dobry skład oraz jakość diety oddziałują na dobry rozwój i zdrowie dziecka, w tymże m.in. na rozwój mózgu, umiejętności kognitywne lub wspierają funkcje immunologiczne.

Posiłki gotowe

Są to potrawy wykonywane w czystych warunkach, przechodzące dobre doświadczenia. Są pewne pod względem mikrobiologicznym. Ich wartością jest to, iż nie ma konieczności trzymania ich w lodówce do czasu otworzenia słoiczka. Więc doskonale sprawdzą się w trakcie spaceru lub długiego wyjazdu. Wartością przyrządzania pokarmów w domu jest ich mniejsza cena. Dziecko przyzwyczaja się do domowych potraw, co sprawia, iż chętnie je niemal każdy dostarczony mu pokarm. Przygotowując jedzenie, należy przestrzegać paru wskazówek, np. wymagane jest oczyszczanie rąk.

Czy „odpowiednie” musi znaczyć drogie?

W większości wypadków niestety tak, ponieważ za jakość należy płacić. Oraz należałoby, ponieważ jest istotniejsza aniżeli ilość. Lepiej np. kupować dziecku niewielki kawałek piersi indyka, upiec ją oraz dać na zimno na kanapce, aniżeli stracić pieniądze na kilogram najtańszych parówek, w jakich jest multum tłuszczu, odpadów mięsnych oraz wypełniaczy. Dodatkowo bez przesady: podstawowe artykuły (mleko, mąka, jajka itd.), z jakich można zrobić dobre potrawy, są tańsze aniżeli niezdrowe „gotowce”. Poza tymże zestawy witamin, jakie mają uzupełniać ubytki, także przecież kosztują.

Menu rocznego dziecka: czego nie podawać roczniakowi?

Bardzo doprawiony rosół, kotlet schabowy, ogórek konserwowy, smażona kapusta – choćby jeżeli takie dania smakują dziecku, nie są dobre dla jego małego żołądka, ponieważ mogą powodować niestrawność oraz zaparcia. Nie powinny zatem się odnaleźć w diecie jednorocznego dziecka. To, co roczny niemowlak dostaje do jedzenia na tymże okresie rozwoju, ma także znaczenie dla jego kolejnych kulinarnych upodobań.