22 lipca 2024

Okna PCV: co oznaczają terminy okienne

Okna PCV to prefabrykowane półprzezroczyste produkty, które składają się z ram i szyb zespolonych. Z kolei rama takiego produktu składa się z profilu z tworzywa sztucznego oraz metalowego stalowego wzmocnienia, które znajduje się wewnątrz profilu. Właśnie ze względu na ten skład, takie konstrukcje są również nazywane metalowo-tworzywowymi (to znaczy, że rama okna składa się z tworzywa sztucznego i metalu). Profil z tworzywa sztucznego sprawia, że okno jest ciepłe i estetyczne, a stalowe wzmocnienie daje wytrzymałość i odporność na zmiany temperatur (zima-lato).

Budowa i właściwości okien PCV

Okna PCV https://effra.pl/ to nie tylko zwykłe konstrukcje z podwójną szybą. Mogą to być balkony lub loggie, okna lub drzwi panoramiczne – każda konstrukcja składająca się z profilu ze wzmocnionego tworzywa sztucznego i szyb zespolonych.

W dzisiejszych czasach okna plastikowe są doskonałym rozwiązaniem dla każdego lokalu: czy to domu, czy mieszkania, wszędzie tam, gdzie trzeba zatrzymać ciepło i stworzyć komfort. Podstawowym kryterium oszczędności energii jest liczba komór w profilu z tworzywa sztucznego: im więcej jest komór powietrznych w przekroju poprzecznym profilu, tym lepszym jest on izolatorem. Dodatkowo okna takie mogą być wyposażone w specjalne okucia antywłamaniowe oraz szyby antywandalowe, co daje im jeszcze jedną właściwość – bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o wygląd, to okna plastikowe są na tyle uniwersalne – plastik można barwić (dzięki specjalnym dodatkom kolorystycznym), laminować (oklejać specjalną trwałą folią imitującą strukturę drewna lub metalu) lub malować farbami akrylowymi (co stanowi ponad 1000 odcieni wszystkich kolorów).