Fotowoltaika, w skrócie PV, to proces przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Głównym elementem panelu słonecznego są ogniwa słoneczne, które są w stanie przekształcić energię światła słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną.
Spis treści
Jak to działa?
Panele słoneczne składają się z półprzewodników – czyli materiałów, które mogą przewodzić prąd w jednym kierunku, ale nie w drugim. Półprzewodniki składają się z dwóch rodzajów atomów, które są różnie rozmieszczone: jeden rodzaj ma więcej elektronów niż protonów (cząsteczek naładowanych ujemnie), a drugi więcej protonów niż elektronów (cząsteczek naładowanych dodatnio). Różnica pomiędzy tymi dwoma typami atomów nazywana jest “potencjałem elektrycznym”, a gdy zsumuje się ich wystarczająco dużo, powstaje prąd elektryczny. Kiedy światło słoneczne uderza w powierzchnię ogniwa słonecznego, fotony (cząsteczki) dostają się do środka i wybijają elektrony z atomów. Uwolnione elektrony przepływają przez panel w postaci prądu elektrycznego. Dodatkowo, na końcu panela znajduje się anoda i katoda, które są podłączone do elektrod. Przepływające przez nie elektrony ładują się dodatnio lub ujemnie w zależności od tego, jaki biegun ma dany element – anoda czy katoda. W ten sposób powstaje prąd elektryczny, który można wykorzystać do dowolnego celu.
Jakie są zalety fotowoltaiki?
- Fotowoltaika to jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych dla środowiska sposobów produkcji energii elektrycznej. Ponadto, ma ona wiele innych zalet, takich jak:
- Nie wydziela żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, co oznacza, że ??nie ma negatywnego wpływu na środowisko.
- Jest cicha i niezawodna.
- Nie jest uzależniona od paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ropa naftowa, które są coraz bardziej ograniczone.
- Może być stosowana w każdym miejscu, gdzie jest dostęp do światła słonecznego – nie ma potrzeby budowania specjalnych farm wiatrowych czy elektrowni wodnych.
- Jest elastyczna i może być dostosowana do różnych potrzeb. Na przykład, można zainstalować małe panele słoneczne na dachu domu lub większe farmy słoneczne, które mogą produkować duże ilości energii.
Magazyn energii
Największym problemem z fotowoltaiką jest to, że nie można jej stosować w nocy lub w czasie pochmurnych dni. Dlatego też, aby korzystać z energii elektrycznej przez cały czas, potrzebny jest sposób na jej magazynowanie. Akumulatory są najpopularniejszym sposobem na magazynowanie energii elektrycznej, ale istnieje wiele innych metod, takich jak kondensatory i baterie słoneczne. Magazyn energii jest ważny, ponieważ pozwala to na korzystanie z energii elektrycznej wtedy, kiedy jest ona potrzebna, a nie tylko wtedy, kiedy jest dostępna.
More Stories
Jak przygotować obiekt do skanowania 3D?
Porównanie okładzin silikonowych i poliuretanowych w przemyśle: Zalety i zastosowania
Wybór odpowiedniego materiału do budowy zbiornika przemysłowego