15 kwietnia 2024

Napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne to najlepszy rodzaj napojów. Nawadniają, orzeźwiają i świetnie smakują!

Słowo izotoniczny pochodzi od “isotonus”, co oznacza “podobne napięcie”. To wymyślny sposób na powiedzenie, że napoje izotoniczne są w takiej samej równowadze jak płyny Twojego ciała. Oznacza to, że kiedy pijesz napój izotoniczny, Twój organizm jest w stanie szybko i skutecznie wchłonąć wodę.

Hipotoniki nazywane są również hipertonicznymi, ponieważ zawierają więcej rozpuszczalnika niż płynów ustrojowych. Przeciwieństwem hipotoniku jest napój izotoniczny!

Izotoniki to rodzaj napoju, który zawiera więcej sodu i potasu niż zwykła woda. Dzięki temu organizm może je skuteczniej zatrzymywać, dlatego czasem nazywa się je napojami “izotonicznymi”.

Ten dodatkowy sód i potas może pomóc zapobiec odwodnieniu, a także uzupełnić elektrolity po treningu lub innej aktywności fizycznej. W rzeczywistości, napoje izotoniczne często zawierają również inne składniki, takie jak węglowodany, witaminy i minerały.

Istnieją dwa różne rodzaje napojów izotonicznych: hipotoniki i hipertoniki. Hipotoniki są zwykle przeznaczone do spożywania po ćwiczeniach lub intensywnej aktywności fizycznej, ponieważ zawierają mniej kalorii niż hipertoniczne napoje sportowe (mimo że mają więcej sodu). https://dlugidystans.pl/Nawodnienie-Izotoniki-Hipotoniki-c31