22 lipca 2024

Pompy ciepła gdańsk

Podczas budowy domu stajemy wielokrotnie przed różnymi wyborami. Jednym z nich jest wybór rodzaju ogrzewania. Warto zastanowić się nad urządzeniami jakimi są pompy ciepła gdańsk. Działa to na podobnej zasadzie co na przykład lodówka, którą znajdziemy w każdej kuchni.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła gdańsk działają na takiej zasadzie, że pobierają ciepło z zewnętrznego powietrza, gruntu czy zbiornika wodnego i transportują je do wewnątrz. Może wydawać się to dziwne, ale jest to możliwe i jak najbardziej skuteczne.

Jeżeli chodzi o pompę powietrzną to w jej przypadku wentylator umożliwia przepływ powietrza poprzez wymiennik, dzięki któremu ciepło odbierane jest przez czynnik chłodniczy, który paruje. Dalej są dwie opcje. Czynnik w jednostce zewnętrznej skrapla się i całe ciepło przekazuje do glikolu lub wody grzewczej, która następnie tłoczona jest w kierunku modułu hydraulicznego w naszym domu, gdzie dalej jest rozprowadzana w instalacji. Tego typu pompa to monoblok. Układ chłodniczy jest w nim zamknięty w w jednostce, która jest umieszczona na zewnątrz domu. Kiedy pompa nie pracuje to powinniśmy zabezpieczyć połączenie zewnętrznej jednostki z budynkiem przed niskimi temperaturami na zewnątrz.

Drugi rodzaj pompy ciepła gdańsk to split, który różni się od poprzedniego typu tym, że zewnętrzna jednostka jest połączona z modułem wewnętrznym hydraulicznym przewodami, które zawierają chłodniczy czynnik. Nie zagraża to jego zamarznięciu przy ujemnych temperaturach na zewnątrz.

Pompa ciepła jest bardzo ekonomicznym rodzajem ogrzewania, który pozwala na duże oszczędności, dlatego właśnie warto przemyśleć zainstalowanie tego rodzaju urządzenia w swoim domu.