15 kwietnia 2024

Skuteczna ochrona upraw przed grzybem – fungicydy

Nawet najlepsza i dobrze prowadzona uprawa działkowa i rolna może być zniszczona przez grzyba. To problem większości działkowców i rolników. Jak uchronić rośliny uprawne przed grzybem? Patogeny grzybowe są przyczyną zdecydowanej większości (ponad 90 proc.) chorób warzyw, owoców i zbóż. Środki ochrony roślin grzybobójcze fungicydy stanowią doskonałą ochronę przed chorobami grzybowymi. Bez ich stosowania uprawa skazana jest na zniszczenie w części, a nawet w całości.

Sposób działania fungicydów

Sposób działania środków ochrony roślin grzybobójczych można określić jako wyniszczający, interwencyjny i zapobiegawczy.  Fungicydy niszczą patogena grzybowego już w zarodku. Dzięki temu infekcja jest zdławiona w początkowym stadium rozwoju. Działanie interwencyjne sprowadza się do leczenia rośliny uprawnej poprzez zahamowanie rozwoju grzyba. Fungicydy mają również właściwości zapobiegawcze. Wytwarzają skuteczną barierę w strukturze rośliny, utrudniając grzybowi wnikanie w wewnętrzne części warzyw, owoców i zbóż.

Stosowanie fungicydów  – do jakich upraw je stosować?

Środki ochrony roślin grzybobójcze https://www.gardenowo.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/srodki-ochrony-roslin/grzybobojcze/najlepiej sprawdzają się w plantacjach ziemniaków. Warzywa te narażone są szczególnie na występowanie zarazy. Jest to typowe zagrożenia u roślin psiankowatych. Nawet jeśli uprawa ziemniaczana dobrze rokuje i nie widać pierwszych oznak zagrożenia, fungicydy powinny być stosowane profilaktycznie, żeby zapobiec pojawieniu się zagrożenia wystąpienia grzyba.

Fungicydy dobrze sprawdzają się też w ochronie zbóż. Mączniak jest prawdziwą zmorą parzenicy i jęczmienia. Może doprowadzić do degradacji całej uprawy. Preparaty grzybobójcze chronią rośliny kapustne i rzepak. Można je stosować już w pierwszym etapie wegetacji roślin. Drzewa owocowe, np. jabłonie, grusze, morele, śliwy, krzewy winorośli i warzywa stanowią miejsca rozwoju grzyba. Stosowanie środków ochrony roślin grzybobójczych jest wskazane również w odniesieniu do tych plantacji.

Bez fungicydów wzrost każdej plantacji jest poważnie zagrożony. Nie można przewidzieć, kiedy i w jakim stopniu zostanie ona zaatakowana przez grzyba. Stosowanie preparatów grzybobójczych przez sadowników, rolników i działkowców jest czynnością standardową i powszechną.